Wychowanie przez Czytanie                                                                                                                                              SP nr 2 w Działdowie

W roku szkolnym 2020/2021 nasza szkoła brała udział w programie edukacyjnym Wychowanie Przez Czytanie.
KILKA SŁÓW O PROGRAMIE

Program WYCHOWANIE PRZEZ CZYTANIE skierowany jest do uczniów klas V–VII szkół podstawowych. Jego celem jest wspieranie rozwoju moralnego młodzieży oraz promocja czytelnictwa i wartościowej literatury.

Na zajęciach pod opieką nauczyciela uczniowie zapoznają się z uniwersalnymi wartościami moralnymi poprzez lekturę opowiadań uznanych polskich autorów ze zbioru „Gorzka czekolada” t. 1 i 2.

Następnie, przerabiając scenariusze zajęć dotyczących poszczególnych wartości, takich jak: szacunek, uczciwość, odwaga cywilna, odpowiedzialność, przyjaźń, życzliwość czy mądrość, młodzież omawia istotę wartości oraz skutki ich stosowania bądź zaniechania w życiu.

Ostatnim etapem Programu WpC jest tworzenie przez uczniów krótkich prezentacji multimedialnych na temat wybranej przez siebie wartości moralnej.

Źródło: WYCHOWANIE PRZEZ CZYTANIE - Cała Polska Czyta Dzieciom (calapolskaczytadzieciom.pl)
KILKA SŁÓW O REALIZACJI ZADAŃ

Od początku roku szkolnego przeczytaliśmy dziewięć opowiadań ze zbioru „Gorzka czekolada”. Na ich podstawie rozmawialiśmy o wartościach. Zaczęliśmy od tej najważniejszej, podstawowej – szacunku, a później dyskutowaliśmy o innych – nie mniej ważnych. W styczniu zastanawialiśmy się nad znaczeniem samodyscypliny. Dużo mówiliśmy o uczciwości, mądrości, solidarności, odpowiedzialności, ale też o szczęściu, optymizmie i humorze. W maju udało sią nam stworzyć prezentację na temat dwóch wartości – wolności i optymizmu. Mimo mało sprzyjających okoliczności zrealizowaliśmy wszystkie zadania!

Co warto dodać?

Realizacja zadań była dla nas niezwykłym doświadczeniem. Wiele się nauczyliśmy. Mieliśmy możliwość poznania siebie, zrozumienia swoich emocji. To niezwykle cenne doświadczenie. Na koniec zachęcamy do odwiedzenia strony Fundacji ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom i zapoznania się z dostępnymi tam informacjami – naprawdę warto.
WYCHOWANIE PRZEZ CZYTANIE (WpC) 2020/2021
 Program edukacyjny dla szkół podstawowych
GALERIA SZKOLNA

ZAPRASZAMY DO OGLĄDANIA