INFORMACJE DYREKTORA SZKOŁY - zakładka BHP COVID-19

Otrzymaliśmy dofinansowanie projektu w ramach RPO WM 2014-2020

W ramach działania 2.2 Podniesienie jakości oferty edukacyjnej ukierunkowanej na rozwój kompetencji kluczowych uczniów, oddziałanie 2.2.1 Podniesienie jakości oferty edukacyjnej ukierunkowanej na rozwój kompetencji kluczowych uczniów – projekty konkursowe, Nasza szkoła na początku bieżącego roku złożyła wniosek o dofinansowanie projektu pt. „Innowacyjnie i fantazyjnie”. W konkursie uzyskaliśmy 118,5 punktów tym samym zajmując 11 miejsce na 176 projektów oraz otrzymując dofinansowanie na projekt o wartości 425 302,52 zł z czego wkład z Unii Europejskiej stanowi 361 507,14 zł...więcej

Czwartek, 29 Kwiecień 2021, 12:08

Dzień Flagi w 2021 roku wypadnie tradycyjnie 2 maja. Choć święto to wprowadzone zostało do kalendarza już kilkanaście lat temu, to jednak nadal nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, co to za święto Dzień Flagi i jak jest obchodzony w Polsce 2 maja.

Data Dnia Flagi jest stała, dlatego święto to rokrocznie przypada w tym samym terminie, czyli 2 maja. W 2021 Dzień Flagi wypadnie w niedzielę. Nie jest to dzień ustawowo wolny od pracy.

Data 2 maja na święto Dnia Flagi nie została jednak wybrana przypadkowo. Pierwszym powodem było to, że w czasach PRL-u w tym dniu zdejmowano flagi państwowe po 1 maja, by nie były eksponowane w dniu zniesionego przez władze komunistyczne Święta Konstytucji 3 Maja. Drugim powodem było założenie 2 maja 1945 roku biało-czerwonej flagi na Kolumnie Zwycięstwa - Siegessaule oraz na Reichstagu w Berlinie przez polskich żołnierzy zdobywających stolicę hitlerowskich Niemiec.

Dzień Flagi, inaczej Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to polskie święto, które wprowadzone zostało na mocy ustawy z 20 lutego 2004 roku. 2 maja organizowane są różnego rodzaju akcje oraz manifestacje patriotyczne. Jedna z największych akcji, która miała miejsce w Dzień Flagi, odbyła się w Bytomiu w 2009. Ponad 500 osób utworzyło biało-czerwoną flagę z przygotowanych wcześniej i uniesionych w jednakowym czasie parasolek.

Obecnie popularne stało się noszenie w Dniu Flagi kokardy narodowej. Zwyczaj ten zapoczątkował prezydent Lech Kaczyński, a kontynuowany był zarówno przez Bronisława Komorowskiego, jak i Andrzeja Dudę. Dodatkowo 2 maja wielu Polaków wywiesza w swoich domach polską flagę.
Co ciekawe, w Święto Flagi 2 maja obchodzone jest także święto jakim jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Oprócz Polski, święto własnej flagi mają także inne kraje, m.in. Stany Zjednoczone, Meksyk, Argentyna, Finlandia, Ukraina, Litwa czy Chiny.

WYCHOWANIE PRZEZ CZYTANIE (WpC) 2020/2021 Program edukacyjny dla szkół podstawowych