Piątek, 24 Kwiecień 2020, 20:45
Nasza ósmoklasistka, przy tym czołowa działaczka Samorządu Uczniowskiego, przedstawicielka Szkoły w Młodzieżowej Radzie Miasta – Martyna Majerska, wpadła na pomysł przeprowadzenia w Szkole zbiórki pieniędzy na cele charytatywne. Martyna zaproponowała, by nawiązać współpracę z Fundacją Księdza Orione „Czyńmy dobro” i zebrane pieniądze przeznaczyć na „adopcję na odległość”. Cała akcja polegała na zebraniu funduszy na dziecko z Kenii i wsparcie go finansowo, by dziecko mogło chodzić do szkoły, mieć opiekę medyczną czy nie chodziło głodne.

… Zaczęło się od tego, że obejrzałam filmik popularnego youtubera, gdzie właśnie pokazywał z jakimi trudnymi warunkami zmagają się tam ludzie już od najmłodszych lat. Bardzo mnie to poruszyło i zainteresowało jednocześnie. Pomyślałam, że możemy spróbować zorganizować to w naszej szkole. Napisałam z tym do pana Chrzanowskiego, żeby zrobić to jako SU. Panu bardzo spodobał się ten pomysł, potem porozmawiałam z dziewczynami i również go poparły. Przed feriami zaczęliśmy zbiórkę pieniędzy. W każdej klasie mówiłyśmy, że prosimy o 2/3zł od osoby, ale jeżeli ktoś po rozmowie z rodzicami będzie czuł, że chce dać więcej to też zachęcamy. Większość uczniów również nas poparła no i dzięki ich pomocy udało nam się zebrać sumę, która starczy na 1.5 roku edukacji Vincenta. Potem pan odezwał się do fundacji, żeby załatwić wszystkie formalne sprawy. Wtedy też fundacja wybrała dla nas Vincenta. To mały chłopiec, którego tata zostawił, a mamie ledwo co starcza na życie, nie mówiąc już o edukacji dziecka. Adopcja została dopięta na ostatni guzik, gdy zaczęła się kwarantanna, wtedy pani dyrektor podpisała dokumenty i przelaliśmy pieniądze. Jestem bardzo dumna z nas, bo uważam, że jest to naprawdę fantastyczna akcja. Dla nas to przysłowiowa złotówka, a dla niego lepsze życie. :)
wypowiedź pomysłodawczyni akcji Martny Majerskiej

Na fotografii Vincent Bundi z Kenii oraz fotografia pomysłodawczyni projektu – Martyny Majerskiej

Vincent Bundi