Biblioteka


NAJNOWSZE WYDARZENIA BIBLIOTECZNE

Pracujemy

Poniedziałek  8:00-15:00
Wt, Śr, Czw, Pt  8:00-14:00
„JAK NIE CZYTAM JAK CZYTAM” Ogólnopolska akcja czytelnicza w działdowskiej „Dwójce”

III edycja ogólnopolskiej akcji czytelniczej „Jak nie czytam jak czytam” odbyła się 8 czerwca o godzinie 10.00. Jej organizatorem jest redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole”. Udział w akcji zdeklarowało 2421 placówek z całej Polski. Symbolem akcji jest bicie rekordu liczby uczniów czytających w jednym momencie, ale tak naprawdę chodzi o budowanie pozytywnego wizerunku książki. Rekord ma uświadamiać spektakularną skalę akcji mediom i osobom z zewnątrz oraz stanowić motywację dla uczniów. Młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Działdowie również włączyła się w tę akcję, którą koordynowała biblioteka szkolna. Na trzeciej lekcji, przed szkołą zgromadzili się uczniowie klas II i III gimnazjalnych oraz I, IV i VII SP2 trzymający książki w rękach. Każda z grup wiekowych znalazła się na przeznaczonym do tego celu miejscu przed budynkiem szkolnym. Grupy dzieci i młodzieży malowniczo usytuowane w parku szkolnym prezentowały przyniesione ze sobą książki. Jedni czytali na głos, inni po cichu. Byli też tacy którzy dzieli się książką z kolegą obok, prezentując jej treść. Uczniowie klas I i IV potraktowali to wydarzenie jak piknik i rozłożeni w cieniu na kolorowych kocykach czytali swoje książki. Pogoda dopisała, więc wszystkim było przyjemnie spędzając czas w naturze z ulubioną książką.
Ogólnopolska Noc Bibliotek
Ogólnopolska Noc Bibliotek odbywa się już po raz czwarty. W tym roku miała miejsce w dniu 9 czerwca. Hasło tegorocznej akcji to "RzeczpospoCzyta" - w wyjątkowym roku 100 lat niepodległości Polski czytamy polską literaturę, oglądamy ilustracje polskich twórców, twórczo zajmujemy się rodzimą sztuką, przyrodą, poznajemy polską historię sprzed stulecia i tę bliższą, a także wyobrażamy sobie Polskę za 100 lat. W Szkole Podstawowej nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Działdowie wydarzenie to zorganizowała biblioteka szkolna w dniu 8 czerwca od godziny 18.00 do 23.00. Zostali na nie zaproszeni uczniowie z klas IV oraz gimnazjaliści z klas II. Program bibliotecznej nocy był bardzo bogaty. Na początku uczestnicy zostali podzieleni na grupy i wzięli udział w grze bibliotecznej, która odbywała się pod hasłem „Baw się z nami w bibliotece”. Na poszczególnych punktach, rozsianych po całej szkole, każda z grup wykonywała zaplanowane dla nich zadania. Uczniowie rysowali mapy pamięci na różne tematy, tworzyli rysopisy ulubionych bohaterów literackich, wymyślali rymy do podanych im słów, wykonywali śmieszne działania matematyczne i uzupełniali kapsułę pamięci, podając propozycje umieszczenia tam przedmiotów dla przyszłych pokoleń. Kolejnym punktem programu Nocy Bibliotek było tworzenie własnej książeczki na wybrany przez siebie temat, z zachowaniem zasad budowy książki. Następnie uczniowie odbyli sesję fotograficzną z książką i zapoznali się z nowościami bibliotecznymi zakupionymi w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Bezsprzecznie największą atrakcją Nocy Bibliotek był udział wszystkich uczestników w Kole Fortuny. Zabawa odbyła się zgodnie z zasadami gry znanej z programu telewizyjnego, z użyciem „prawie profesjonalnego” koła fortuny. Uczestnicy gry kręcili kołem i odgadywali wyrażenia w poszczególnych kategoriach: powiedzenie, tytuł książki, sławni Polacy. Zabawa sprawiła wszystkim wiele frajdy. Czas zaplanowany na Noc Bibliotek minął bardzo szybko. Uczniowie z niechęcią wracali do domu, obiecując, że w następnym roku ponownie muszą wziąć udział w tym wydarzeniu.

ZAKUPY W RAMACH NARODOWEGO PROGRAMU ROZWOJU CZYTELNICTWA 
Ruszyły pierwsze zakupy w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Zakupiono już lektury dla klas I, II i III oraz V i VI. Biblioteka powiększy się również o zasoby książek przygodowych, obyczajowych, bajek i wierszyków dla dzieci. W opracowanie książek, pieczętowanie, wypisywanie kart książek zaangażowali się uczniowie. Od września nowego roku szkolnego książki będą czekały na nowych czytelników.
Ostatnie spotkanie DKK
DKK 4.06. w bibliotece szkolnej po raz ostatni w tym roku szkolnym spotkali się czytelnicy z Dyskusyjnego Klubu Książki. Omawiali książkę E.E. Schmitta "Pan Ibrahim i kwiaty Koranu". Jednak najważniejszym punktem było pożegnanie klubowiczów - trzecioklasistów: Oli, Marty i Huberta, którzy na pożegnanie otrzymali wspaniałe kubki z sówkami od moderatorki. Na stole pojawił się tort oraz kwiaty dla opiekunek. Do zobaczenia za rok. 
Jubileusz Dyskusyjnego Klubu Książki 

Dyskusyjny Klub Książki, którego członkowie są uczniami Gimnazjum nr 2, jest najstarszym z DKK działających w ramach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Działdowie. Prowadzi go p. Elżbieta Zakrzewska, a moderatorem ze strony MBP jest p. Ewa Sotomska. Klub 21 maja obchodził swoje 11-lecie. Z tej okazji jego członkowie spotkali się w Miejskiej Bibliotece Publicznej, gdzie czekał na nich okolicznościowy tort. Były kwiaty, życzenia i miłe słowa pod adresem czytelników. Tematem dyskusji była powieść Jodie Picoult „W naszym domu”. Bohaterem książki jest 18-letni Jacob, u którego zdiagnozowano zespół Aspergera. Choroba ta wpłynęła mocno na życie całej jego rodziny: matki i młodszego brata. Książka jest bardzo wartościową pozycją i wywołała wśród klubowiczów żywą dyskusję. Dzięki jej lekturze można przyswoić sobie informacje na temat jednostki chorobowej, jaką jest zespół Aspergera, a także zrozumieć osoby, które zmagają się z takim problemem. 

NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA
 Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 2 otrzymała dofinansowanie w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na uzupełnienie księgozbioru. Przy zakupach będą brane pod uwagę opinie i propozycje społeczności szkolnej oraz rodziców. W tym celu już w maju zorganizowano Ogólnoszkolne Wybory Książek. Uczniowie mają możliwość podawać tytuły książek, które chcieliby, aby znalazły się w bibliotece. W oparciu o ich propozycje jest tworzona lista książek do zakupu. Uczniowie zamieszczają tytuły wybranych książek na liście, która znajduje się w bibliotece szkolnej, lub uzupełniają tę listę w klasie na godzinach wychowawczych.
Tydzień Bibliotek w naszej szkole 
W dniach 8 – 15 maja wszystkie biblioteki przeżywają szczególne dni, ponieważ wtedy obchodzony jest Tydzień Bibliotek. To święto księgarń, bibliotek, wydawców, a także czytelników. Na ten czas każda biblioteka stara się przygotować coś interesującego dla odwiedzających ją miłośników książek. Nasza szkolna biblioteka zadbała na początek o wystrój i informacje o swoim święcie. W holu szkolnym oraz w bibliotece pojawiły się tablice z wiadomościami oraz informacjami na temat święta bibliotek. Były na nich także informacje o historii książek i bibliotek oraz o zaletach płynących z czytania. Na ich podstawie został zorganizowany quiz biblioteczny, w którym głównie brali udział czwartoklasiści. Ich zadaniem było wyszukanie odpowiedzi na pytania, które losowali w bibliotece. Dzięki odnalezionym informacjom w głowach czwartoklasistów na pewno pozostanie wiedza dotycząca historii książki. Za udział w konkursie uczestnicy otrzymali drobne nagrody.
Działdowska Noc Kulturalna
11 maja uczniowie z naszej szkoły brali udział w Działdowskiej Nocy Kulturalnej, którą zorganizowała Młodzieżowa Rada Miasta. Wydarzenie to miało miejsce w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 3 w Działdowie.
Spotkanie poetyckie z Elżbietą Karlsson

Z okazji Tygodnia Bibliotek w dniu 15 maja w szkolnej czytelni zorganizowano spotkanie uczniów klas IV z lokalną poetką, przedstawicielką Działdowskiej Kuźni Słowa, panią Elżbietą Karlsson. Na początku uczestnicy wysłuchali niedokończonego opowiadania gościa o wiośnie, a później podawali różne wersje zakończenia. Następnie rozmawiali z poetką. Dowiedzieli się, kiedy zaczęła pisać, jakie były jej ulubione lektury w dzieciństwie, skąd czerpie pomysły do swojej twórczości, do kogo głównie skierowane są jej wiersze. Dyskutowano też nad tym, jakie cechy ma poeta, czy każdy może być poetą, po czym poznajemy, że dany utwór jest wierszem. Kiedy gość przedstawił uczestnikom kilka swoich utworów,uczestnicy spotkania zaczęli sami szukać rymów do różnych słów. Spotkanie było dużą przyjemnością dla naszego gościa, jak i okazją do zerknięcia w tajniki poezji dla czwartoklasistów. 

Ogólnopolskie czytanie Jeżycjady

Dziś, 10 kwietnia, w bibliotece Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Działdowie odbyło się spotkanie w ramach Ogólnopolskiego Czytania Jeżycjady. Jeżycjada to cykl książek Małgorzaty Musierowicz przeznaczonych dla młodzieży i nie tylko. Fragmenty Jeźycjady czytali zaproszeni goście: Ewa Sotomska. Sylwia Kaczmarczyk, Jadwiga Smółka - reprezentantki Stowarzyszenia Działdowska Kuźnia Słowa, Anna Wiśniewska z Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Agata Wrzecionowska - wicedyrektor SP2. Do czytających dołączył również Hubert Anaczkowski z III c, a w prowadzeniu spotkania wzięły udział członkinie szkolnego DKK: Patrycja Szczęsna, Ola Sękowska, Dominika Wiśniewska z II b i Ola Chmielewska z Martą Demską z III b. Spotkaniu towarzyszyła wystawka książek z cyklu "Jeżycjada" oraz słodki poczęstunek.

SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI 
19 lutego odbyło się spotkanie DKK. Dyskutowaliśmy nad książką Tracy Chevalier "Dziewczyna z perłą". Oprócz książek na spotkanie dostarczono wyszyty krzyżykiem obraz "Dziewczyna z perłą” oraz książkę w wersji angielskojęzycznej. W dyskusji porównywaliśmy wersję filmową i podziwialiśmy odtwórców ról głównych. „Dziewczyna z perłą” to niecodzienna lektura przybliżająca nam obrazy holenderskiego mistrza Jana Vermeera, ale także ukazująca życie codzienne w Xvii wieku w Europie. Na pewno warto ją przeczytać. 
TYDZIEŃ KULTURY JĘZYKA
Od 15 do 22 lutego w bibliotece szkolnej obchodziliśmy Tydzień Kultury Języka. Obchody związane były z przypadającym na dzień 21 lutego Międzynarodowym Dniem Języków Ojczystych. W naszej bibliotece Tydzień przebiegał pod hasłem „Polszczyzna płata nam figle”. Czytelnikom zaproponowano gry, zabawy, ćwiczenia i konkursy związane z poprawną polszczyzną. W zajęcia te najchętniej zaangażowali się czwartoklasiści. Zaczęli od gry w scrabble i ćwiczyli budowanie nowych słów oraz poznawali nowe. Później uczniowie zajęli się ortografią. Tworzyli własne krzyżówki z pułapkami ortograficznymi, wykonywali ćwiczenia związane z poprawną pisownią, co zmuszało ich do korzystania ze słowników. Musieli też wykazać się umiejętnością stosowania właściwych związków frazeologicznych, form gramatycznych czy użycia odpowiedniego wyrazu w zależności od kontekstu zdania. Każdego dnia bibliotekę szkolną odwiedzało wielu uczniów i wszyscy zajęci byli ćwiczeniami w stosowaniu poprawnej polszczyzny. W czwartek konkursy zostały podsumowane, a wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody. 

„Mądre Sówki”
odwiedziły bibliotekę szkolną 18 stycznia bibliotekę naszej szkoły odwiedziła grupa przedszkolaków Mądre Sówki z Przedszkola nr 5.Wspólnie rozmawialiśmy z o zachowaniu się w bibliotece i poszanowaniu książek. Zwróciliśmy uwagę na symbol mądrości i wiedzy - sowę, której wizerunek jest także symbolem bibliotek. Dzieci wysłuchały wiersza "Mądra sowa" i opowiadania "Zamieszanie w leśnej krainie". Później w labiryntach obrazkowych szukały drogi do "sowiego mieszkanka". Na zakończenie spotkania przedszkolacy otrzymali kolorowanki przedstawiające sowy. Zajęcia były bardzo udane.
Podsumowanie projektu „ŚLADAMI TAJEMNIC NASZEGO MIASTA”

17 stycznia prezentacją multimedialną podsumowano projekt "Śladami tajemnic naszego miasta". Prezentacja odbyła się w holu szkolnym, towarzyszyły jej tablice przedstawiające zdjęcia z historii Działdowa, ciekawostki o mieście oraz wiersze o Działdowie autorstwa działdowianina Piotra Kozikowskiego. Na prezentację zostali zaproszeni uczniowie z klasy II b i II c. Gabloty z informacjami o mieście są dostępne przez cały czas w holu szkolnym.
PIERWSZOKLASIŚCI Z „DWÓJKI” PASOWANI NA CZYTELNIKÓW 

Wkrótce skończy się pierwszy semestr roku szkolnego 2017/18. Uczniowie z klas pierwszych ze Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Działdowie wdrożyli się już do obowiązków szkolnych i zdobyli nowe umiejętności. Poznali większość liter i nieobca już im sztuka pisania i czytania. Czas więc, aby używać tych sprawności w praktyce. Na początku stycznia pierwszoklasiści wraz z wychowawcami zostali zaproszeni do biblioteki szkolnej, aby dołączyć do grona czytelników. W bibliotece czekały na nich starsze koleżanki ze szkolnego Klubu Czytelniczego, które przygotowały uroczystość pasowania na czytelnika. Najpierw zaprezentowały im krótki program artystyczny, złożony z tekstów i zagadek o książkach. Gimnazjalistki zwróciły uwagę pierwszoklasistów na poszanowanie i dbałość o książki oraz przedstawiły, jakie są korzyści z czytania książek. Następnie uczniowie złożyli przyrzeczenie, że będą czytać i szanować książki, a uroczystego aktu pasowania na czytelnika dokonała wicedyrektor szkoły, pani Agata Wrzecionowska. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia każdy z pierwszoklasistów otrzymał dyplom czytelnika.
WARSZTATY POETYCKIE 
12 stycznia w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyły się warsztaty poetyckie dla działdowskiej młodzieży pt. "Po pierwsze wiersz". Zajęcia poprowadził Wojciech Kass - poeta, eseista, dyrektor Muzeum K. I. Gałczyńskiego w Praniu, redaktor dwumiesięcznika literackiego Topos. W warsztatach nasz a szkołę reprezentowały uczennice z klasy III b: Nina Kordalska, Zuzanna Łada i Marta Ślizga. 
Działdowskie wiersze Piotra Kozikowskiego 

 Piotr Kozikowski, działdowski poeta reprezentujący Stowarzyszenie Działdowska Kuźnia Słowa w dniu 2 stycznia był gościem biblioteki Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi. Spotkanie z poetą było jednym z wydarzeń zaplanowanych w ramach realizowanego w bibliotece projektu pod tytułem „Śladami tajemnic naszego miasta”. Uczniowie SP2 odkryli, że w twórczości Piotra Kozikowskiego znajduje się wiele utworów poświęconych naszemu miastu. Podczas spotkania wiersze te były czytane zarówno przez młodzież, jak i przez poetę. Uczestnicy spotkania mieli okazję posłuchać wierszy o znanych w Działdowie obiektach jak: zamek, ratusz, kościół św. Wojciecha, ulica Bielnikowa czy wieża ciśnień, a także refleksyjnych utworów o mieście. Poetyckie obrazy pozwolił im zobaczyć swoje miasto z zupełnie innej, niecodziennej perspektywy. Spotkanie przebiegło w bardzo swobodnej, sympatycznej atmosferze i pozostawiło zarówno wśród jego uczestników jak i gościa niedosyt, jest więc możliwe, że nastąpi jego kontynuacja.
Swiąteczne puzle

Puzzle Przed świętami Bożego Narodzenia w bibliotece rozpoczęto kolejny cykl układania puzzli. Tym razem najbardziej angażują się czwartoklasiści, którzy spędzają nad tym przerwy, ale również czas przed lub po lekcjach.
Czytanie pierwszoklasistom 

W grudniu w ramach naszej szkolnej akcji „Poczytajmy” w każdy piątek na jednej z przerw uczennice ze szkolnego Klubu Czytelniczego czytają pierwszoklasistom krótkie teksty. W przedświątecznym tygodniu popularnością cieszyły się teksty o Mikołaju i choince.
Wizyta przedszkolaków 

8 grudnia naszą bibliotekę odwiedziła grupa przedszkolaków z Przedszkola nr 3. Na początku rozmawialiśmy o korzystaniu z biblioteki i korzyściach, jakie przynosi czytanie książek. Następnie dzieci wysłuchały opowiadania o Mikołaju i dzieliły się wrażeniami na temat przeczytanego tekstu. Na zakończenie przedszkolacy otrzymali obrazki z Mikołajem do kolorowania.
DKK

W poniedziałek 11 grudnia spotkali się czytelnicy z Dyskusyjnego Klubu Książki. Omawiano powieść o problemach nastolatków „Błysk flesza” Ch. Linkera. Dyskusja była bardzo ożywiona i twórcza, mimo tego, że nie wszyscy Klubowicze byli obecni na spotkaniu. Dobrą atmosferę podtrzymywało wspaniałe ciasto upieczone przez Dominikę i prezenty z wojewódzkiego DKK.
Biblioteczne Mikołajki
6 grudnia bibliotekę odwiedził Mikołaj ze swoją świtą. Biblioteka otrzymała prezenty w postaci ciekawych książek, które na pewno zainteresują czwartoklasistów. Mikołaj zaglądał do biblioteki w każdą przerwę na głośne czytanie. W jego interpretacji czytelnicy mieli okazję wysłuchać opowiadania, które specjalnie dla nich napisała pani bibliotekarka Elżbieta Zakrzewska. Było to opowiadanie o „Zaginionej sowie z biblioteki”. Podobało się bardzo słuchającym, ponieważ dotyczyło autentycznych spraw związanych z ich szkolną biblioteką, a bohaterami byli oni sami. W ten dzień szkolna biblioteka przeżyła prawdziwy najazd czytelników i było to dla niej najpiękniejszym prezentem mikołajkowym.

Spacer po Działdowie
W ramach projektu „Śladami tajemnic naszego miasta” jego realizatorzy czyli: Agata i Justyna Bronk, Natalia Kamińska, Weronika Sobczak, Patrycja Szczęsna, Dominika Wiśniewska i Roksana Wróblewska zaprosiły grupę z klasy II b na spacer po starym Działdowie. Dziewczęta zamieniły się w przewodniczki i oprowadzały swoich kolegów po ciekawych miejscach Działdowa, opowiadając o poszczególnych obiektach. Na trasie ich wycieczki znalazły się m.in. następujące miejsca: dawny szpital, kościół św. Wojciecha i św. Krzyża, ulica Wolności, zamek, ratusz, ulice: Piwna, Strumykowa, Bielnikowa, Młyńska, Katarzyny, kamienice przy ul. Jagiełły, Brama Mazurska, dawne Muzeum Mazurskie, Apteka pod Orłem, dworek feldmarszałka Bulowa. Dzięki tej wyprawie uczniowie przynajmniej częściowo poznali ciekawe fakty o miejscu, w którym mieszkają.
5 grudnia uczniowie ubierali biblioteczną choinkę
Przed Mikołajkami uczniowie zadbali o świąteczny wystrój biblioteki.
Łańcuch ciekawych książek
Od początku grudnia w bibliotece szkolnej czwartoklasiści przygotowywali świąteczne dekoracje. Najważniejszą z nich był łańcuch składający się z tytułów ciekawych książek, który następnie ozdobił bibliotekę. W ten sposób uczniowie dowiedzieli się, jakie książki warto przeczytać.

Biblioteczny Kalendarz Adwentowy
Tradycyjnie przed świętami Bożego Narodzenia w bibliotece szkolnej organizowany jest konkurs biblioteczny pod hasłem Biblioteczny Kalendarz Adwentowy. Na planszy z okienkami, które oznaczają kolejne dni grudnia ( oprócz sobót i niedziel ) ukryte są koperty z pytaniami dla uczestników konkursu. W tym roku pytania dotyczą biblioteki i organizowanych w niej wydarzeń. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 22 grudnia.
Od września roku szkolnego wydajemy miesięcznik InfoDwójka
Zapraszamy do miłej lektury - kliknijcie na jedno z poniższych wydań
"Sladami tajemnic naszego miasta"
W ramach projektu „Śladami tajemnic naszego miasta” w bibliotece szkolnej w dniu 4 grudnia odbył się konkurs dla klas IV. Trzyosobowe zespoły układały puzzle wykonane przez realizatorów projektu, przedstawiające zdjęcia przedwojennego Działdowa. Czwartoklasistom bardzo podobało się to współzawodnictwo. Z zainteresowaniem oglądali, jak wyglądało ich miasto w przeszłości i przy tym świetnie bawili się układając puzzle z widokami Działdowa. Wszystkie zespoły otrzymały nagrody, jaką było opowiadanie napisane specjalnie dla nich przez bibliotekarkę Elżbietę Zakrzewską.

W ramach projektu kolejne spotkanie odbyło się 1 grudnia w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie z panią Ewą Sotomską, której pasją jest zgłębianie historii Działdowa. Nasz gość opowiadał młodzieży o życiu w naszym mieście przed II wojną światową. Uczniowie wysłuchali wielu ciekawych informacji na temat znanych miejsc w Działdowie, ulic i budowli. Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze i uczniowie byli bardzo zadowoleni, że mogli poszerzyć wiedzę o swoim mieście.

W listopadzie w bibliotece szkolnej rozpoczęto realizację projektu „Śladami tajemnic naszego miasta”. Uczennice realizujące projekt przeprowadziły zajęcia w klasach pierwszych. Przekazały dzieciom podstawowe informacje o naszym mieście, zamku, ratuszu. Dzieci dowiedziały się, jak wygląda działdowski flaga i herb Działdowa. Wszystkim bardzo podobała się zabawa „W starym zamku”. 

Copyright ©2017 Szkoła Podstawowa nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Królowej Jadwigi w Działdowie,
Liczba odwiedzin: 184555
Ta strona może korzystać z Cookies.
Ta strona może wykorzystywać pliki Cookies, dzięki którym może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystając z naszego serwisu, zgadzasz się na użycie plików Cookies.

OK, rozumiem lub Więcej Informacji
Informacja o Cookies
Ta strona może wykorzystywać pliki Cookies, dzięki którym może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystając z naszego serwisu, zgadzasz się na użycie plików Cookies.
OK, rozumiem